test2

Jak vybrat solární sprchu?

Léto je za rohem. A s ním i zahrádkaření, opalování u bazénu a další letní aktivity. Pro zpříjemnění pobytu na zahradě jsme si pro vás připravili průvodce výběrem zahradních solárních sprch.

solární sprcha sprchování na zahradě

Podle čeho vybírat solární sprchu na zahradu?

 

Upevnění solární sprchy

Solární sprchu můžete mít na jednom místě ( pevně stojící sprcha ) nebo ji můžete přenášet ( přenosná solární sprcha ).

Obecně platí, že přenosné sprchy mají menší zásobníky na vodu a jsou lehčí a levnější. Bývají však také méně kvalitní a občas jsou nestabilní. Poškodit je může i silnější vítr a obecně musíte počítat s jejich kratší životností. Velice snadno se však instalují.

Oproti tomu pevně stojící sprchy mají bytelnější konstrukci i větší zásobníky na vodu. Jsou dražší a kvalitnější. Mnohdy jsou vybaveny více funkcemi, umožňují například opláchnout si nohy. Pozor ale, musí se instalovat do pevné podložky (beton, dřevo nebo třeba dlažba).

Tip pro vás: Pokud často kempujete, pořiďte si závěsnou sprchu , tzv. turistickou solární sprchu. Ta je nejen přemístitelná, ale i skladná. Je to vlastně vak, který lze složit a v případě potřeby zase rozložit a použít. Některé sprchy tohoto typu mají i termometr, který vám přesně ukáže teplotu vody ve vaku. Objem vaku může být i 20 a více litrů.

 

Tlak vody

Tlak vody je u solárních sprch velmi důležitý. Než sprchu zakoupíte, podívejte se, jaký tlak snese. Standardní je hodnota 3 až 3,5 bary. Bude-li tlak nižší, pravděpodobně nebudete s kvalitou sprchování spokojeni, voda poteče málo . Pokud bude tlak vyšší, může docházet k protékání vody .

Pozor dejte také na to, že některé sprchy vyžadují neustálou přítomnost hadice. U jiných lze naplnit zásobník vodou a potom hadici odpojit.

 

Objem solární sprchy

Solární sprchy mohou mít různě velký zásobníky na vodu. Zásobník může být buď malý (8 nebo 10 litrů), pak je taková sprcha vhodná pro rychlé opláchnutí pro jednu nebo dvě osoby. Větší zásobník (10 až 25 litrů) se hodí pro důkladnější mytí, teplá voda vám ze sprchy poteče zhruba čtvrt hodiny.

Existují ale i solární sprchy s velkými zásobníky (40 až 50 litrů nebo dokonce 60 či 75 litrů). Ty umožňují důkladné sprchování a může je používat i více lidí. Pokud nevíte, jakou solární sprchu pořídit , popřemýšlejte, kolik lidí se pod ní bude sprchovat a jak dlouho . Chcete-li mít sprchu před vstupem do sauny či vířivky, bude vám pravděpodobně stačit malý objem zásobníku.

 

Materiál 

Solární sprchy bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Mezi ty běžné patří plast, hliník, nerez . Každý materiál má své výhody i nevýhody.
Plastové sprchy jsou sice lehké, levné a nenáročné na údržbu, ale příliš nevydrží. Nesvědčí jim také slunce. Sháníte-li však přenosnou sprchu, je plast více než vhodný.

Hliníkové sprchy jsou pevné a odolné, ale jsou také dražší a těžší. Nejdelší životnost mají nerezové sprchy, ale opět platí, že jsou dražší a těžší.

Tip pro vás: Pokud toužíte po extra odolné solární sprše, která vám vydrží dlouhé roky, sáhněte po takové, která má chromované součástky. Tyto součástky snadno zvládnou i náhlé změny teplot.

kohoutek solární sprcha

Vzhled solární sprchy

Rovněž vzhled solární sprchy pro vás patrně bude důležitý. Sprcha se totiž stane nedílnou součástí vaší zahrady. Vybírejte tedy takovou, která se na vaši zahradu hodí. Naštěstí dnes jsou k dispozici i krásné designové kousky nebo například sprchy, které vypadají jako dřevěné. Na vzhledu má velký podíl i tvar hlavice . Na trhu jsou k dostání modely s klasickými kulatými i hranatými hlavicemi.

 

Funkce a příslušenství

Užitečnou funkcí u solárních sprch je oplach pro nohy . Snadno si tak před vstupem do bazénu můžete opláchnout chodidla a nemusíte používat hlavní sprchovou hlavici, se kterou by to bylo obtížné.

Velice užitečná je také mísící páková bakterie . Ta vám umožní smíchat studenou vodu s ohřátou vodou a osprchovat se přesně takovou vodou, jakou chcete. Mísící pákovou baterii oceníte především v letních horkých dnech, kdy se voda v zásobníku může ohřát až na 60 °C.

Některé sprchy mají podložku pod nohy, abyste nemuseli stát přímo na trávě nebo v kaluži vody.

Hlavice u sprchy může být buď pevná nebo odnímatelná . Vybírat samozřejmě můžete i z různých velikostí a tvarů hlavic.

Pokud sprchu umístíte do volného prostoru, pravděpodobně také budete potřebovat nějaké zastínění, abyste během sprchování měli dostatek soukromí. Skvěle vám v tomto případě poslouží venkovní sprchové zástěny či závěsy . Případně můžete kolem sprchy vypěstovat živý plot, počítejte však s tím, že bude chvíli trvat, než rostliny vyrostou do požadované výšky.

solární sprcha

Umístění solární sprchy

S přenosnou solární sprchou je to snadné, můžete ji mít pokaždé jinde. Umístění té pevně stojící byste však měli dobře zvážit. Ideálně zvolte rovné a slunečné místo (aby se voda stále a rychle ohřívala) v závětří. Pamatujte, že sprchu musíte umístit na pevný povrch, například na zámkovou dlažbu. Případně můžete do trávníku zapustit betonovou patku. Nutné je také připojení sprchy k vodovodnímu řádu.

 

Výška sprchy 

U některých solárních sprch lze výšku nastavit, jiné ji mají pevně danou. Obvyklá výška solární sprchy je kolem dvou metrů. Pokud jste příliš vysocí nebo jste malého vzrůstu, může být vhodným řešením i posuvná hlavice na tyči.

solární sprcha a funkce

Odvod vody

Při umisťování sprchy myslete i na to, kam bude voda ze sprchy odtékat. Odtok můžete vyřešit žlábkem do jímky, trativodu nebo do kanalizace . Toto se týká především sprch umístěných napevno, které mají větší zásobníky vody. U sprch s malým zásobníkem se voda vsákne do trávy a postavit je tak můžete téměř kamkoliv .

Tip pro vás: Pokud voda ze sprchy teče přímo na zahradu, nedoporučujeme používat klasická mýdla a šampóny. Zkusit však můžete přírodní kosmetiku, která rostlinám na zahradě nebude škodit.

Prohlédnout solární sprchy 

 

Otázky a odpovědi

 

Jak velkou solární sprchu?

Solární sprchy mají různě velký zásobník na vodu. Do menších zásobníků se vejde kolem osmi až deseti litrů vody a sprchy s takto velkým zásobníkem jsou vhodné pro jednu až dvě osoby, které se chtějí jen rychle opláchnout.

Sprcha s větší velikostí zásobníku (deset až dvacet pět litrů) je vhodná pro rodiny a důkladnější a častější mytí. Teplá voda z této sprchy teče asi 15 minut. Existují ale i sprchy se zásobníky opravdu velkými (až sedmdesát pět litrů). Ty umožňují důkladné sprchování více lidí.

 

Jak funguje zahradní solární sprcha?

Zahradní solární sprcha se skládá z těla, které zároveň funguje jako zásobník vody. V případě solárních sprch se zde voda i zahřívá (zásobní vody funguje jako solární kolektor). Tělo má obvykle černou barvu, která více přitahuje sluneční svit.

Dále je součástí sprchy směšovací baterie. Ta umožňuje smíchání ohřáté a studené vody. Pokud by ke smíchání vody nedošlo, mohli byste se ohřátou vodou i opařit. V neposlední řadě má zahradní sprcha hlavici, ze které teče voda. Některé sprchy mají i spodní kohoutek sloužící pro oplach nohou, případně je jejich součástí i vanička, ve které si během sprchování stojí.

 

Co dát pod solární sprchu?

Pod zahradní sprchu můžete dát dlaždice nebo plochu pod sprchou vybetonovat . Koupit si také můžete rošt pod zahradní sprchu nebo podstavec pod solární sprchy. Součástí některých sprch je i vanička , do které si můžete stoupnout a ve které si můžete opláchnout nohy.

 

Jak vypustit vodu ze solární sprchy?

Nejprve sprchu odpojte od zdroje vody (hadice) a nechte přebytečnou vodu odtéct. Poté vypusťte vodu z těla sprchy. Abyste vypustili opravdu všechnu vodu, budete muset odšroubovat matici výpustního ventilu. Pozor, u pevných sprch je obvykle nutné demontovat sprchu od pevného podkladu.

 

Kam umístit zahradní sprchu?

Zahradní sprcha může být přenosná nebo může být na pevno nainstalovaná. Pokud víte, že sprchu přemísťovat nebudete, výběr místa pečlivě zvažte. Vhodné je rovné a slunečné místo , ideálně v závětří . Myslete také na to, abyste při sprchování měli dostatek soukromí a na to, že sprchu budete muset připojit ke zdroji vody.

 

Jak zazimovat solární sprchu?

Nejprve sprchu odpojte od přívodu vody a nechte přebytečnou vodu odtéct . Poté odšroubujte matici výpustního ventilu a nechte vytéct vodu z těla sprchy. Ventil našroubujte zpět. Pákovou baterii dejte do polohy otevřeno (pokud se ve sprše vysráží voda, dostane se ven a nebude se hromadit ve sprše). Odmontujte sprchovou hlavu a vyčistěte ji. Pokud máte sprchu přenosnou, skladujte ji na místě, kde nemrzne. V ideálním případě před zimou demontujte i pevnou sprchu a rovněž ji umístěte někam, kde neklesá teplota pod bod mrazu.

Speciální tip pro vás: Pokud sprchu necháváte venku, odmontujte alespoň všechny její součásti, které odmontovat jdou, vyčistěte je, usušte a uložte na místo, kde nemrzne.

 

Jak vyrobit zahradní zástěnu okolo sprchy?

Pokud máte dostatek času a trpělivosti, můžete kolem zahradní sprchy vypěstovat živý plot. Soukromí vám ale zajistí i venkovní zástěna, kterou si můžete vyrobit třeba z prken , která spojíte dohromady. Dobře vám poslouží i nejrůznější bambusové rohože . Pořídit si můžete i stylový sprchový závěs .

 

Jak udělat zahradn í sprchu?

Zahradní sprchu si můžete postavit i doma. Stačí vám k tomu velký černý sud , ve kterém se bude zahřívat voda. Do sudu vyvrtáte dvě díry, jedna bude sloužit pro přívod, druhá pro výtok vody z barelu. Sud poté umístíte do výšky, aby voda mohla téct samospádem.

 

Jak připevnit venkovní sprchu?

Přenosnou solární sprchu nemusíte nijak připevňovat, stačí, když ji prostě na požadované místo postavíte. Pevně stojící sprchu je třeba instalovat do pevné podložky (vhodný je například beton nebo dlažba). Sprchu ale můžete přišroubovat i k dřevěné podlaze . Pokud máte na zahradě pouze trávník, budete zřejmě muset do trávníku zapustit betonovou patku .

 

Jak vypustit zahradní sprchu?

Vypněte vodu a odpojte zahradní hadici od sprchy. Nechte vytéct přebytečnou vodu. Dejte pákovou baterii do polohy otevřeno a nechte všechno vodu ze zásobníku vytéct. Odmontujte matici výpustního ventilu a vypusťte zbývající vodu ze zásobníku.

 

Jak instalovat zahradn í sprchu?

Instalace solární sprchy je jednoduchá. Přenosné sprchy stačí pouze postavit na zvolené místo, sprchy pevné je nutné přišroubovat k pevné podložce (může to být beton, zámkový dlažba nebo jen betonová patka zapuštěná do trávníku). Oba typy sprch je pak nutné připojit ke zdroji vody.

 

Jaký podklad pro zahradní sprchu

Ideálním podkladem pod zahradní sprchu je beton, kámen nebo dřevo. Pod sprchu můžete umístit přenosnou rohož, plastové, gumové nebo dřevěné dlaždice. Prodávají se i nejrůznější sprchové rošty.

Jak vybrat solární sprchu?
Článek
Jan Kocek
V oboru topení a koupelnového vybavení se pohybuji 10+ let. Na začátku své kariéry jsem se staral i o reklamace a dělal jsem podporu zákazníkům. Dnes pracuji jako vedoucí obchodního oddělení a také pro vás píši články pro náš magazín. Ve volném čase rád jezdím na kole.
Na vašem soukromí nám záleží

Společnost Horák - CZ, s.r.o. využívá cookies pro bezpečné a spolehlivé poskytování svých internetových stránek, ověření výkonnosti a Vašich zkušeností jako uživatele a pro další zlepšování zásadního obsahu a personalizované reklamy jak na našich internetových stránkách, tak také na stránkách třetích poskytovatelů. Kliknutím na „Přijmout vše“ souhlasíte s používáním cookies a jiných technologií ke zpracování Vašich osobních údajů, včetně jejich předávání našim marketingovým partnerům (třetí osoby). Naši partneři využívají cookies a jiné technologie rovněž k personalizaci, měření a analýze reklamy. Pokud neudělíte svůj souhlas, omezíme se pouze na zásadní cookies a technologie. Přečtěte si více v našich Zásadách používání souborů cookies.

Přijmout všePouze nezbytné